Rosnąca liczba zatwierdzanych wniosków o skrócenie taryf. Analiza aktualnego podejścia organów regulacyjnych, także w świetle korzystnych dla branży wyroków sądowych

Szkolenie archiwalne
Webinar3
Termin: 31-01-2023 10:00 - 15:00

Opis szkolenia:

Branża wodociągowo-kanalizacyjna po raz pierwszy stanęła w obliczu realnego zagrożenia ciągłości prowadzenia swojej działalności spowodowanej brakiem funduszy w tak olbrzymiej skali. Wszystko na skutek decyzji mających na celu zablokowanie wzrostu cen za wodę i ścieki przez odpowiedzialny za zatwierdzanie taryf podmiot, czyli Wody Polskie. Wszystko wskazuje na to, że po trudnych pierwszych miesiącach po konferencji z dnia 12 września 2022 r. coś drgnęło w podejściu organów regulacyjnych, co do oczekiwanych przez ministra zerowych wysokości podwyżek cen wody i ścieków. W ciągu czterech miesięcy od niesławnej konferencji Dyrektorzy RZGW zatwierdzili i opublikowali 39 wniosków o skrócenie taryf. Proces ten postępuje, a ostatnie wyroki sądów administracyjnych, które są niezwykle korzystne dla branży wod-kan mogą przyczynić się do większego wzrostu liczby zatwierdzanych wniosków.

A dlaczego właśnie szkolenie u Doradcy Taryfowego?

Odpowiedź jest prosta. Ponieważ postaram się Państwu realnie doradzić dzieląc się swoim doświadczeniem bez owijania w bawełnę. Nie interesuje mnie jedynie omówienie suchych przepisów. Analizuję publikowane przez organ regulacyjny decyzje po to, żebyście mogli Państwo skorzystać z tej wiedzy przy składaniu swoich wniosków taryfowych. 

Program szkolenia:

  • Charakterystyka wniosku o skrócenie taryf - krótkie omówienie niezbędnych elementów, terminów itp.,
  • Aktualne podejście organów regulacyjnych do składanych wniosków - przedstawienie przykładów zarówno z decyzji zatwierdzających taryfy jaka i odmawiających zatwierdzenia,
  • Statystyki dotyczących zatwierdzanych wniosków taryfowych z czteromiesięcznego okresu po konferencji z 12.09.2022 r. - wysokość akceptowanych podwyżki, długość rozpatrywania wniosków itp.
  • Wybór strategii wobec Wód Polskich - przedstawienie plusów i minusów każdej z nich,
  • Pierwsze doświadczenia branży po wejściu w życie zmian w zakresie planów wieloletnich - omówienie wraz ze wskazaniami sposobów postępowania,
  • Najbardziej aktualne wyroki sądowe - nie tylko pobieżne wskazanie sygnatur, ale przedstawienie szans i zagrożeń,
  • Zapowiadany przez Wody Polskie proces taryfikacji od 1 września 2022 r. - czy temat jest jeszcze aktualny?,
  • Odpowiedzi na pytania.

Prowadzący:

Marcin Błędzki - doświadczony ekonomista z kilkunastoletnim stażem. W latach 2015 – 2022 wspierał przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne jako Główny Specjalista ds. Ekonomicznych w Izbie Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Specjalizuje się głównie w kwestiach związanych z taryfami dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Wykształcenie oraz wieloletnia praca zawodowa w działach księgowości gwarantują odpowiednią wiedzę także w zakresie księgowo-podatkowym. Wieloletni wykładowca oraz autor artykułów w prasie branżowej.

Termin nadsyłania zgłoszeń:

do 30.01.2023, godz. 16:00

Wymagania techniczne oraz warunki uczestnictwa:

Wszystkie istotne kwestie zawarte są w Regulaminie szkoleń.
Koniecznie zapoznaj się z jego treścią. Dostępny jest on tutaj.

Formularz zgłoszeniowy:

Formularz dostępny jest do pobrania poniżej jako Załącznik w sekcji INFORMACJE. Należy go pobrać, wypełnić i odesłać na podany E-mail.

 

Telefon
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.